Devetka iz metalstva
14.09.2024Šobić je govorio o desetki iz drugarstva, a jedna ekipa iz Bara sasvim sigurno ima 9 iz domena metal muzike i sigurno može dobaciti i do desetke, bez problema.
Bilo ko ko prati crnogorsku muzičku scenu upoznat je sa brojnim metamorfozama barskih rokera i metalaca. Bendovi su mijenjali imena, ali su kor uvijek činili momci koji su nekada davno bili dio benda Parental Advisory. Taj bend, kako kaže legenda, imao je prvo metal izdanje u Crnoj Gori ikada. Nakon njih, prvo zvanično izdanje imala je nikšićka Gomila nesklada. Uzmimo u obzir da ove informacije treba provjeriti.
Nakon godina i odsustva iz naše zemlje onaj žar Parental-a polako oživljava Milić Šarović. Rado viđen gost u Nikšiću, što se dalo zaključiti tokom nastupa njegovog novog benda pod nazivom - 9, na bini u kampu na Lejk festu. Milić za Omladinu kaže da volje i želje nakon svih ovih godina ne manjka. Naprotiv.
“Što se snage i volje tiče, one su postajale vremenom sve veće i jače. Kako se razišao Parental Advisory, nikada me nije napustila ideja da opet oformim bend, samo je bilo pitanje vremena kada će se kockice posložiti. Bend 9 je nastao kada sam osjetio da se skupila prava ekipa koja može izgurati priču na pravi način. Ideje koje su se nagomilale godinama su eksplodirale već na prvoj zajedničkoj probi i počele da dobijaju svoj pravi oblik”, kaže Milić.
Osim njega u bendu 9 je jedno poznato lice - bubnjar Ivan Ćetković. Prekaljeni metalac se, kao ni Milić, još nije umorio, ali mu je kaže jasno kako stvari izgledaju i funkcionišu:
“Pa već nekih 7-8 do 10 godina nije bilo novijih bendova a pogotovo novijih klinaca koji stasavaju na tvrđem zvuku. Vjerovatno sve veće prisustvo tehnologije i mogućnosti skidanja cijele diskografije nekog benda, i to besplatno, je dovelo do umiranja prave duboke pasije za bilo čime u životu mladih ljudi današnjice. Letargija valjda.
Publika metala u Crnoj Gori je sve starija. Metal publika u Crnoj Gori je sve starija. Čini se kao paradoks, ali odgovor na prošlo pitanje ima velike veze sa tim: manjak iskrene pasije mladih, dobro isprogramiranih zombija od đece. Rock je već druga priča što se tiče broja publike, obično su to nostalgičari starijeg YU rock zvuka, jer im je jedino to u široj ponudi u Crnoj Gori. Ne postoji nijedan npr. pub ili kafić đe se pušta striktno metal, U CIJELOJ DRŽAVI. Ponuda kao takva ne može da urodi plodom brojnosti mladih fanova i bendova metala. Dakle, ne postoji nikakav sadržaj plasiran niđe u našoj državi koji promoviše metal kulturu, đeca mogu viđeti samo ono što im se servira na tv-u i na društvenim mrežama, a znamo dobro čega sve tamo ima a čega nema. Da sumiram, publike ima slabo za alternativni zvuk, zato je većina festivala organizovano ljeti, računajući na turiste iz okolnih zemalja, đe je metal i rock scena mnogo bolja nego kod nas. Zato smo se mi pancati, po stare dane, dali još jednom u borbu sa vetrenjačama.”
Borba sa vjetrenjačama ili ne, bend 9 je već naišao na dobru kritiku. Iako su rock i metal u Baru ali i u cijeloj zemlji na aparatima, kako kaže Ivan, onaj zračak nade da stvari nijesu toliko ugasnule ipak postoji. Milić dodaje:
“Uvijek sam vjerovao da ako se muzika stvara i svira iskreno, da će postojati publika koja će to prepoznati i cijeniti. Osjetili smo na društvenim mrežama i YouTube-u da ima povratne informacije ljudi, da su komentari dosta dobri. Kada su počeli live nastupi, zapazili smo da publika pjeva djelove naših pjesama, što nas je posebno obradovalo i dalo nam vjetar u leđa.
Plan za naredni period je snimanje još dvije pjesme i kompletiranje albuma, a za narednu godinu već su zakazani neki nastupi.
Na kraju se ne smije zaboraviti da 9 osim Milića i Ivana još čine i Džulijan Ilić na bas gitari i Duško Srzentić na gitari, kao i bek vokalu.