Kambek vinila i kaseta
04.10.2024Ponovna pojava ploča i kaseta posljednjih godina prerasla je u trend, trend u melanholiju za starim vremenima, pa se krckavi zvuk ponovo odomaćio, tik pred smrt! Vinil se vratio, traka na navijanje se vratila, osvajajući srca audiofila i običnih ljubitelja muzike. Ovaj preporod je vođen kombinacijom nostalgije, želje za opipljivim muzičkim kolekcijama i kvalitetom zvuka koji se nudi.
Jedan od ključnih faktora iza povratka vinila je nostalgija koju izaziva. Mnogi muzički entuzijasti, posebno iz starijih generacija, cijene fizički i ritual puštanja vinil ploče, od vađenja iz omota do stavljanja igle u žljeb. Mlađe generacije takođe su privučene retro momentom, a vinil mu ga dođe kao način da se povežu sa prošlošću i uživaju u muzici na nešto drugačiji način nego što to dozvoljavaju digitalni formati.
Još jedan razlog za oživljavanje vinila je njegov neuporediv kvalitet zvuka. Za razliku od kompresovanih digitalnih datoteka, vinil ploče nude topao, bogat zvuk za koji mnogi tvrde da je superiorniji zbog njegove analogne prirode. Dubina i toplina vinila posebno su uočljivi u određenim žanrovima poput džeza, klasike i roka, gdje su nijanse u muzici izraženije.
O povratku vinila govore i brojke. Na primjer, u SAD prodaja raste 17. godinu zaredom. Prema Američkom udruženju izdavačke industrije (RIAA), 43,2 miliona EP-a/LP-ova je prodato u SAD prošle godine, u odnosu na manje od milion iz 2006, kada je počeo kambek.
Ali, statistika je čudna rabota. Prema specijalizovanom sajtu Statista, vinil LP ploče su činile više od 40 odsto prodaje albuma u Sjedinjenim Državama prošle godine, što je prilično značajno. Uzimajući u obzir striming i preuzimanja pojedinačnih pjesama, međutim, taj broj pada na manje od 5 procenata potrošnje muzike ekvivalentne albumu, što stvarima daje novi kontekst. Prema RIAA, ploče su činile 8 posto prihoda od muzike u SAD prošle godine, pošto striming i dalje predstavlja najveći izvor novca u industriji. Štaviše, kako se navodi, vinil je još uvijek daleko od svojih slavnih dana 1970-ih, kada je prodaja bila na više od 300 miliona LP i EP-a u jednoj godini.
Sve u svemu, povratak vinila nije samo prolazan trend. U pitanju je kulturni pomak nazad ka uživanju muzike u njenom najčistijem, najautentičnijem obliku. Taj osjećaj, uparen sa ritualnim procesom puštanja ploče, nudi intimniji odnos sa samom muzikom.
A, gdje su kasete?
Povratak kaseta je još jedan iznenađujući trend u eri u kojoj dominiraju striming servisi i digitalno preuzimanje. Nekada se smatralo da su zastarjele nakon “gaženja” od strane CD-ova i MP3-jeva. Međutim, kasete su se vratile, na talasu vinila: njihovo ponovno pojavljivanje je vođeno mješavinom nostalgije, pristupačnosti i jedinstvenog, lo-fi kvaliteta zvuka koji nude.
Za mnoge, kasete izazivaju osjećaj nostalgije za 80-im i 90-im, kada su mikstejpovi bili lični, ručno rađeni način za dijeljenje muzike. Čin pravljenja i dobijanja kasete bio je intimno iskustvo, a danas mnogi kolekcionari i mlađi slušaoci ponovo otkrivaju tu čar. Opipljiva, analogna priroda kaseta je u suprotnosti sa neopipljivošću digitalne muzike, dajući obožavaocima nešto fizičko za držanje i interakciju.
Pristupačnost kaseta je još jedan faktor u njihovom ponovnom pojavljivanju. U poređenju sa vinilom, kasete su često jeftinije za proizvodnju i kupovinu. Nezavisni i andergraund muzičari su prihvatili ovaj format, nudeći kasete sa ograničenim izdanjem kao način da se povežu sa obožavaocima na dubljem nivou, dok su poznatiji umjetnici izdali specijalne verzije svojih albuma na kasetama kako bi doskočili rastućem trendu.
Kvalitet zvuka je takođe dio privlačnosti. Dok kasete ne odgovaraju vjernosti vinila ili CD-a, njihov lo-fi, analogni zvuk je cijenjen zbog svoje topline i nesavršenosti, posebno u žanrovima kao što su indie rok, pank i eksperimentalna muzika.
Prema nekim istraživanjima, prodaja kaseta je na vrhuncu, u posljednjih 20 godina, iako brojke nijesu pregoleme. Prema nekim istraživanjima, 2022. prodato je oko 200 hiljada što možda ne djeluje puno. Ali, to je daleko više od četiri hiljade samo deset godina ranije. Tome su, kako piše NME, doprinijeli i izvođači kao što su Arctic monkeys, Harry Styles, Florence + the Machine, koji su se odlučili da svoja izdanja svojim najvatrenijim fanovima omoguće i u vidu ovog nosača zvuka.
cover photo: Pixabay