Prostor

Mehanizacija krči stabla na stazi za rekreativce, Opština netransparentno krenula da gradi na Studenačkim glavicama

Redakcija 21.06.2024
Mehanizacija krči stabla na stazi za rekreativce, Opština netransparentno krenula da gradi na Studenačkim glavicama

Pošto je Opština Nikšić škrta na riječima kad započinje realizaciju nekog projekta, evo ovako: u Studenačkim glavicama, nedaleko od izletišta Blace, započeti su radovi na izgradnji skloništa za napuštene pse. Sa sve mašinama za mehanizaciju i već iskrčenim stablima - na prostoru koji je sama lokalna vlast (bivša – rekla pa porekla, a potom i sadašnja) planirala da proglasi zaštićenim predjelom.

Javnost je uvijek u najnezahvalnijoj situaciji, onda kad se ulazi u realizaciju nekog projekta na sasvim netransparentan način. Građani, lokalci iz Mušovine, su nas obavijestili da su već nekoliko dana, u dijelu Studenačkih glavica na stazi ranije uređenoj za šetače i rekreativce koja vodi ka Blacama – prisutne mašine za mehanizaciju. Da je veliki broj stabala (velikim dijelom borova) već iskrčen, prilikom izgradnje pristupnog puta. U to smo se uvjerili i sami – što možete vidjeti i spram priloženih fotografija.

E sad, zašto je sve to u najmanju ruku zbunjujuće. Još u martu 2016. godine lokalne organizacije ekologa, u prvom redu DMEN (Društvo mladih ekologa), dobile su podršku da se Studenačke glavice, zajedno sa Blacama, proglase zaštićenim područjem. Tada je podršku javno iskazao i Sekretarijat za uređenje prostora i zaštitu životne sredine – pa se u javnosti čak i isticalo to, da je ,,predio Studenačkih glavica u okviru Prostorno urbanističkog plana prepoznat kao prostor koji je potrebno dovesti u nivo zaštite“... Sve o tome dostupno onlajn, u par klikova.

Nemarom i ignorantskim ponašanjem bivše vlasti – od sve te priče ostalo je mrtvo slovo na papiru.

Potom, ponovo uvid u samo ono što je objavljivano u medijima. Prije samo dvije i po godine, početkom januara 2022, sekretar Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Đorđe Manojlović, u izjavi za Vijesti, govorio je o tome kako ,,priča o zaštiti više lokaliteta neće više biti samo mrtvo slovo na papiru“. I istakao da će nakon Vidovog potoka na red doći – i Studenačke glavice, sa posebnim osvrtom na izletšte Blace.

- Jedan dio Studeničkih glavica je devastiran, tamo je kamenolom, ali bismo zato poseban akcenat stavili na Blace. Taj dio karakteriše veliko bogatstvo raznovrsne flore i faune - istakao je tada Manojlović.

Potom i predsjednik DMEN-a Miodrag Karadžić, u istom tekstu, podsjeća da su još 2015. godine lokalnoj upravi podnijeli inicijativu sa oko 800 potpisa građana da se obnovi ranija namjera koju je Opština Nikšić plasirala još tokom devedesetih, o zaštiti pomenutog lokaliteta, ali da nijesu naišli na razumijevanje.

I epilog svega – evo ih ovih dana mašine za mehanizaciju i iskrčena stabla u sred istog tog prostora – uveliko ,,planiranog“ da se zaštiti prvo od bivše, pa potom i od sadašnje lokalne vlasti.

E sad, šta je u cijeloj priči zaista jeste transparentno. Predsjednik Opštine Marko Kovačević je u objavi na društvenim mrežama 4. decembra prošle godine zaista najavio izgradnju skloništa za napuštene pse u Studenačkim glavicama. Tada i istakao da je Sekretarijat za komunalne poslove i saobraćaj izradio Program za kontrolu populacije pasa na teritoriji Opštine Nikšić. Pa i kazao – da će se na parceli od 18.000 kvadratnih metara graditi novo sklonište za napuštene pse.

I šta je problem i šta zbunjuje javnost, građane, prije svega lokalce koji žive u neposrednoj blizini: zbog čega se sklonište za napuštene pse (koje nesumnjivo i apsolutno treba da se gradi u našoj Opštini!) – gradi na prethodno uređenoj stazi za rekreativce i na mjestu gdje su, na primjer, već nekoliko godina uređene sprave za vježbanje? I da se pri tome iskrčuju stara četinarska stabla - na prostoru predviđenom da bude zaštićeni predio?

Naravno, sve to povlači i još pitanja. Na primjer – da li zaista na teritoriji najveće opštine u državi nije mogla da se nađe neka druga lokacija za sklonište za napuštene pse – osim na prostoru koji je, opet, predviđen da bude park šuma ili park prirode pod zaštitom države? Bilo gdje? Nego baš tu, na nekih pola kilometra vazdušne linije od gradske bolnice, na primjer?

I da: apsolutno vjerujemo u dobre namjere Opštine Nikšić, da se problem pasa lutalica u gradu riješi. I pozdravljamo tu inicijativu.

Ono što ne pozdravljamo je netransparentnost. Sve informacije koje smo iz odgovornih sekretarijata u četvrtak dobili – je da će javnost o svemu biti detaljno upoznata 1. jula, kada svečano budu započeti radovi.

I naravno, na zvaničnom početku radova 1. jula biće prisutni predstavnici medija, i biće pozvani... Ali to, jednostavno – nije transparentnost. A šta jeste i šta bi bilo transparentno: da je javnost uključena u sav proces izrade plana i izbora lokacije. Da je organizovana javna rasprava o tome. Da su u proces uključene i brojne NVO organizacije u gradu koje se bave ekološkim temama. Konačno – i da je u proces uključena i državna institucija – Agencija za zaštitu životne sredine.

A ono što sada znamo – da niko od tih adresa nije konsultovan. Ne znamo ni to, da li je projekat prošao kroz proceduru lokalnog parlamenta ili nekog od odbora lokalnog parlamenta. I onda – šta možemo drugo, osim da konstatujemo da su neka stabla iskrčena, mehanizacijom, na prostoru planiranom da bude zaštićeni predio prirode...

I da: apsolutno ista netransparentnost prati projekat izgradnje sportskih terena kod Trebjese i trim-staze oko Trebjese, koji je najavljen u medijima – i koji na jesen treba da započne sa realizacijom. I niko – NVO, državna agencija, sami građani – tu nije konsultovan. Na prostoru koji već decenijama zaista i jeste sa statusom zaštićenog predjela – park šume. I da – potpuno se slažemo da je prostoru Park šume Trebjesa potrebno temeljno sređivanje. I da je ta ideja odlična i vjerujemo temeljno pripremana. Ali, u ovakvim projektima vezanim za prirodu – jasno je da je dovoljno da se samo pet ili deset procenata ili neki mali segment projekta ,,promaši“, pa da dođe do trajne devastacije. I jasno je, zbog čega građani žele da budu uključeni i informisani o cijelom planiranju! Da se ne dešavaju situacije, poput ovih iskrčenih stabala na Studenačkim glavicama.

Opet – apsolutno vjerujemo da se radi o dobrim namjerama Opštine Nikšić, da se rješava već godinama gorući problem u gradu. Ali, hajde da to lokalna uprava i sekretarijati to rade zajednički – sa lokalcima, građanima, NVO sektorom, odgovornima u državi. Makar kad je priroda u pitanju – pa tu možemo svi lako da se složimo.

Pa da nam se ne dešavaju iskrčena stabla i raskopane staze – prije samo neku godinu sređene za rekreativce... Slažemo se valjda, i dobronamjerno kontamo – da nam je svima to zajednički interes?