Vrijeme

Koliko su sigurne "sigurne" aplikacije?

Redakcija 30.03.2025
Koliko su sigurne "sigurne" aplikacije?

Nedavno je u SAD izbio veliki skandal na najvišem državnom nivou jer su zvaničnici koristili aplikaciju Signal na kojoj su razmjenjivali visoko povjerljive informacije. Greškom su u grupu dodali i jednog novinara/urednika i priča je počela da se odvija. Zatim je cijeli svijet stavio prst na čelo i zapitao se: postoji li zaista neka aplikacija koja je naj naj najbezbjednija?

U savremenom dobu, aplikacije za komunikaciju poput Signala, WhatsApp-a i Telegrama postale su neizostavni alati za svakodnevnu razmjenu poruka, poziva i dijeljenje sadržaja. Njihova popularnost, između ostalog, proizilazi iz obećanja o sigurnosti i privatnosti koje pružaju korisnicima. Međutim, nedavni događaji su doveli u pitanje koliko su ove aplikacije zaista sigurne za upotrebu.

Signal, poznat po svojoj end-to-end enkripciji i otvorenom kodu, često se smatra zlatnim standardom u privatnim komunikacijama. Predsjednica kompanije, Meredit Vitaker, istakla je bezbjednosne prednosti ove aplikacije, naglašavajući njenu superiornost u odnosu na konkurente poput WhatsApp-a. Evropski parlament je takođe preporučio korišćenje Signala za službenu komunikaciju zbog pojačane sigurnosti.

Ipak, uprkos svemu tome, nedavni skandal poznat kao "Signalgate" bacio je sijenku na reputaciju aplikacije. Visoki zvaničnici administracije predsjednika SAD Donalda Trampa koristili su Signal za diskusiju o tajnim vojnim operacijama u Jemenu. Greškom su uključili novinara Džefrija Goldberga u šifrovanu grupu, što je dovelo do curenja povjerljivih informacija i izazvalo ozbiljna bezbjednosna pitanja.

Ovaj incident pokrenuo je debatu o prikladnosti korišćenja aplikacija poput Signala za razmjenu osjetljivih informacija. Iako Signal pruža visok nivo enkripcije, stručnjaci upozoravaju da nije akreditovan za prenos klasifikovanih podataka. Korišćenje ličnih uređaja i aplikacija koje nijesu odobrene za takve svrhe može povećati rizik od bezbjednosnih propusta.

Reakcije na "Signalgate" bile su različite. Dok su neki zvaničnici branili upotrebu Signala, drugi su izrazili zabrinutost. Direktorka Nacionalne obavještajne službe, Tulsi Gabard, izjavila je da je Signal sada unaprijed instaliran na vladinim uređajima, što je izazvalo dodatne polemike među zakonodavcima.

Ovi događaji naglašavaju potrebu da se još jednom cijeli svijet zapita: kolio su zapravo aplikacije koje koristimo za komunikaciju svakodnevno zapravo - bezbjedne. Iako pružaju visok nivo privatnosti za day-to-day upotrebu, njihova primjena u kontekstu razmjene povjerljivih informacija zahtijeva dodatne mjere opreza. Korisnici, posebno oni na osjetljivim pozicijama, trebaju biti svjesni potencijalnih rizika i pridržavati se preporučenih protokola za sigurnu komunikaciju.

cover photo: Pixabay