Mladi i Nikšić - Sve čega nema i što nam fali (1. dio)
13.12.2024Prostori za kreativne aktivnosti, kulturni, zabavni ali i događaji edukativnog karaktera, bolja sportska infrastruktura, više mogućnosti za stručno usavršavanje, za zaposlenje, prilike za studentske poslove i raznovrsnija radna mjesta, a onda i poboljšanje sveukupne gradske infrastrukture, samo su neke od stvari koje nedostaju mladim Nikšićanima i Nikšićankama.
To su konstatacije mladih, odnosno sumirani njihovi odgovori dobijeni u okviru kratke ankete na temu “Mladi i Nikšić”...
I dok se često u javnosti govori o potrebama mladih, o tome najčešće pričaju stariji, kako u medijima, tako i u institucijama, različitim udruženjima i nevladinim i vladinim tzv. tijelima. Zbog toga, odluka je bila da u fokusu ankete budu isključivo mladi do 30 godina, odabrani slučajnim uzorkom, sa mogućnošću da ostanu anonimni. Iako godine nijesu mjerilo bilo čega, pa tako ni mladosti i mnogi se osjećaju mladima i poslije tridesete, treba istaći da namjera nije bila ikoga diskriminisati, onemogućiti iznošenje mišljenja, već u fokus staviti mlade, a po važećem Zakonu o mladima, to su osobe od 15 do 30 godina.
Važno je čuti i saslušati mlade, dozvoliti im i podstaći ih da govore o temama koje ih se tiču, podržati ih u kritičkom promišljanju, pa i buntovništvu, slušati njihove poruke i uvažavati ih. Upravo je jedna od ispitanica, srednjoškolka Andrea Raičević (18) istakla da veći fokus mora biti na tome.
“Treba nam uvažavanje našeg mišljenja i gledanje na nas kao ravnopravnih sugrađana sa validnim stavovima o boljoj budućnosti… Lijepo vidjeti da neko obraća pažnju na potrebe mladih, koji predstavljaju budućnost našeg grada. Nadam se da će biti još sličnih interakcija, upravo iz razloga što one dodatno doprinose poboljšanju života mladih u Nikšiću”, rekla je Raičević.
Na pitanja: šta mladima treba danas u Nikšiću ili od Nikšića, kako unaprijediti život mladih u gradu, te kako vide mogućnosti koje imaju u opticaju, bilo za školovanje, sport, umjetnost, neformalno obrazovanje, usavršavanje, zaposlenje, nauku, slobodno vrijeme, ali i ostalo, svoja zapažanja iznijelo je njih oko 20:, srednjoškolci, studenti, zaposleni ili ne, od kojih neki žive u Nikšiću, neki ne ali su uključeni u tokove i okolnosti u gradu.
Prilike i mogućnosti
Studentkinja Andrea Žmukić (20) smatra da su prilike za školovanje i sportske aktivnosti dobre, ali i da postoji prostor za napredak u oblasti umjetnosti, neformalnog obrazovanja i zapošljavanja.
“Mladi u Nikšiću imaju potencijal, ali su im potrebne bolje platforme za razvoj, kao i podrška u ostvarivanju njihovih ciljeva. Mladima su potrebni prostori za kreativne aktivnosti, kulturni događaji, bolja sportska infrastruktura i mogućnosti za stručno usavršavanje. Takođe, potrebno je više prilika za zapošljavanje i studentske poslove”, kaže ona.
Andrea Raičević dodaje da su očekivanja mladih od grada velika kao i želja da u svom gradu ostvaruju ostvaruju uspjehe i ambicije, stvaraju uspomene, dok zajedno čine grad boljim mjestom za život.
Ispitanik koji je želio da ostane anoniman, ima 26 godina, zaposlen je i živi u Nikšiću, primijetio je da nedostaju mogućnosti za poslovnu edukaciju, kursevi, događaji edukativnog karaktera, kulturna dešavanja, ali i koncerti, a smatra da upravo kulturno-zabavni programi, festivali, radionice mogu unaprijediti život mladih u gradu.
Milica Drašković (25) je saglasna sa time, a u anketi je istakla da mladi nemaju dovoljno poslovnih i prilika za neformalnu edukaciju.
“Mislim da su mogućnosti vrlo skromne i ne pokrivaju šira interesovanja. Nikšić poboljšava infrastrukturu, širi se i ima prostora za napredak, ali broj kulturnih i zabavnih sadržaja ne prati taj rast, pa treba obezbijediti više kulturnog i zabavnog sadržaja. Kursevi i radionice izostaju, a to su događaji koji okupljaju i umrežavaju mlade. Poslovne prilike izostaju, naročito u kreativnim industrijama”, ocjenjuje Drašković.
Interesantan odgovor i dodatnu temu za razmišljanje dao je student Slobodan Vujović koji ističe da su prilike u gradu solidne, ali za njih nema interesa među mladima, zbog onlajn života.
“Mladima treba više ljubavi i druženja, više sporta i igara, a manje telefona, interneta i društvenih mreža”, kaže Vujović koji je dodao i da je “školovanje postalo takvo da sve zavisi od privatnih časova”...
Mladić (25) koji radi i studira van Nikšića saglasan je da je potrebno više šansi i prilika, te iako je dobro stanje po pitanju mogućnosti koje mladi imaju, uvijek može biti bolje, kaže on, “pogotovo kada su u pitanju aktivnosti posle srednje škole”.
Jedan od ispitanika, 30-godišnji nezaposleni momak koji živi u Nikšiću, smatra da su mogućnosti veće i ima ih više nego ranije, posebno u oblasti obrazovanja. Ipak, dodaje, mladima treba “obezbijeđen posao i finansijska stabilnost”.
Anđela, 21-godišnja studentkinja smatra da mladi u Nikšiću i nemaju neke velike mogućnosti.
“Potrebno je mnogo više ulagati da bi se trenutno stanje popravilo… Mišljenja sam da, ukoliko se mladima u njihovom gradu ne nude navedene mogućnosti za dalji razvoj, oni svoj grad napuštaju i odlaze u druge gradove da traže bolje poslove, bolje prilike za obrazovanje, adekvatnije usavršavanje i ostalo. Mislim da je potrebno da se svi zajedno mnogo više potrudimo da se trenutna situacija poboljša”, poručila je ona.
Iako iz Nikšića, 24-godišnja Maša Drašković, ne živi u njemu, ali je svjesna da je mladima u gradu potrebno više prilika i mogućnosti koje su trenutno ograničene.
“Prilika za upoznavanje sa novim stvarima, aktivnostima, profesijama, usavršavanje postojećih vještina kroz radionice, praktičan rad… Ne bi bilo loše imati pristojan galerijski prostor, nedajbože”, kaže Drašković.
nastavak u 2. dijelu...
cover photo: fb/turistickaorganizacijaniksic/dado kocet