Sutjeska – prvi crnogorski tim u Evropi
30.06.2025
Više je od pola vijeka prošlo – kada je Sutjeska postala prvi klub iz Crne Gore, učesnik nekog međunarodnog takmičenja. Činjenica koju rijetki fudbalski zaljubljenici u Nikšiću uopšte i znaju ili pamte.
Bio je 7. mart 1973, a pred blizu 20.000 gledalaca u albanskom Elbasanu, domaći Labinoti pobijedio je ,,plavo-bijele“ 1:0... U evropskom debiju za crnogorske timove, u prvom kolu grupe A Balkanskog kupa.
Samo da kratko istaknemo, u kojoj mjeri je tih godina bio važan taj Balkanski kup. Od 1961. godine okupljao je timove iz šest balkanskih zemalja – a mečeve je krajem šezdesetih pratilo i preko 40.000 gledalaca! Osvajali su ga, recimo – atinski Olimpijakos 1963, istanbulski velikan Fenerbahče 1967... A do trofeja od jugoslovenskih timova dolazili Rijeka, zagrebački Dinamo, mostarski Velež – i Radnički iz Niša.
Nego, na zimu 1973. Sutjeska je (nakon što je ostavila odličan utisak u Prvoj ligi Jugoslavije 1971-72) dobila priliku za evropski debi. Na to gostovanje u Albaniju, prvo nakon 39 godina za nikšićke klubove (Hajduk je 1934. gostovao na turneji u Draču, Tirani i Skadru) – pošlo je i preko 100 nikšićkih navijača.

Trener Drenovac je za taj prvi meč u Evropi izveo sastav – Ađanski, Stanišić, Gardun, Radović, Međedović, Damjanović, Kovačević, Zeković, Tibljaš, Hadžiabdić i Perović. Elbasan nije bio favorit, ali je budući dvostruki prvak Albanije došao do trijumfa u fantastičnoj atmosferi, za pamćenje.
Nije u ekipi bilo velike zvijezde i majstora po lijevom krilu Branka Baje Samatovića. A upravo on, ,,Best sa Bistrice“ (onaj maestro i dribler kojem su u Nikšiću skandirali: ,,Bolje Baja nego Džaja“) će Sutjesci donijeti prvu evropsku pobjedu – 21. marta 1973. protiv rumunskog Targu Mureša, armijskog tima, u Nikšiću 1:0. Pamti se, da je meč pratilo preko 3.000 domaćih navijača, koje je tog proljeća ipak više interesovao rasplet u Prvoj ligi.
Potom je Sutjeska pobijedila Labinoti Elbasan 1:0 na svom terenu, a izgubila od Targu Mureša na strani 3:0... I sa skorom od po dva trijumfa i poraza u grupi sa tri tima završila takmičenje na trećem mjestu, zbog lošije gol-razlike od rivala.
Balkanski kup te godine osvojiće Lokomotiva iz Sofije, četvorostruki prvak Bugarske i tim koji će igrati i četvrtfinale Kupa UEFA koju godinu kasnije.

A Sutjeska čekati na naredne zvanične međunarodne i evropske mečeve – sve do Intertoto kupa 2003. godine, kada je ispala u drugom kolu.
Te 1973. Gajica Đurović, budući velikan Partizana, kao igrač Sutjeske biran je u mladoj reprezentaciji Jugoslavije; a napadač Josip Tibljaš, strijelac najviše golova u istoriji ,,plavo-bijelih“, nastupao je za amatersku reprezentaciju... Trener Drenovac već u aprilu napustio je hronično oslabljen i desetkovan tim; naslijedio ga je Vasilije Vako Darmanović... Koji nije uspio da izbori opstanak u jugoslovenskoj eliti, za po mnogima najbolji tim u istoriji Sutjeske.
Na novi nastup u Prvoj ligi čekaće se dugo – sve do ljeta 1984. godine, za novi i nezaboravni uspon nikšićkog fudbala.