NOĆNI MARŠ ZA OSMI MART: Još glasnije i još borbenije
02.03.2025
Noćni marš za Osmi mart, Međunarodni dan žena, ove se godine održava po deveti put i predstavlja sada već tradicionalno okupljanje feministica i feminista te nezaobilaznu točku u zagrebačkom aktivističkom kalendaru.
Ovaj prosvjedni marš za ženska prava organizira neformalni feministički kolektiv fAKTIV, koji se, kako same kažu, “trudi da svi zajedno obilježimo Osmi mart onako kako taj dan, a i mi svi zaslužujemo - borbeno i radnički, glasno i feministički”.
Ove godine marš ima novu rutu po zagrebačkim ulicama. Krenut će od zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta, a ne kao inače, od Trga žrtava fašizma, zbog radova koji se odvijaju na toj lokaciji.
Noćnom maršu prethodio je benefit koncert koji se održao u AKC Attack (Medici), a na kojem su nastupili bendovi Kaos, Željezne pilule, Kijamet i Neon Lies.
Prvi Noćni marš održan je 2016. godine, nakon čega je i osnovan feministički kolektiv fAKTIV. Od 2018. godine počeo se održavati i u drugim hrvatskim gradovima - Rijeci, Osijeku, Splitu, Zadru i Puli.
Kroz godine ovog prosvjeda fAKTIVke su se zalagale za radnička i socijalna prava žena, reproduktivno zdravlje, besplatan, siguran i dostupan pobačaj, za zdravstveni sustav koji funkcionira kao javno dobro za sve, za prava migrantica i migranata. Marširale su protiv rastućeg i sveprisutnog sistemskog, ekonomskog i obiteljskog nasilja nad ženama, seksizma, homofobije i transfobije, klerikalizacije i militarizacije društva. Problematizirale su neplaćeni i neuvaženi kućanski rad, rodne razlike u plaćama ...
U pozivu na prvi Noćni marš 2016. godine organizatorice su ovako pisale: „feministički je prepoznati da se u ovome trenutku stvara novi mit. Mit kojim se brišu doprinosi antifašističke borbe u ovome društvu, kojim se pokušavaju ugasiti i zadnji tračci nade da će u ovome društvu pravo na korištenje institucija zdravstva ili obrazovanja imati svi i sve, mit kojim se pripadnici i pripadnice manjina pokušavaju opisati kao kakvi bijesni agresori na prava većine”.

Noćni termin marša odabran je namjerno i njime se uvažava kritika da se prosvjedi obično održavaju u doba dana kada se veliki broj ljudi na njih ne može odazvati, zato što u to vrijeme radi, a žene čine većinu radne i proizvodne snage u industrijama pred nestankom, kao i u najslabije plaćenim uslužnim i javnim djelatnostima u kojima je praktički nemoguće zatražiti slobodan dan. Također, ovim terminom želi se poručiti kako žene imaju pravo na svaki javni prostor i u svako doba dana ili noći bez da strahuju za svoju sigurnost.
Od 2016. godine, broj sudionika prosvjeda samo je rastao, a prošle godine Zagrebom je marširalo više od 10.000 ljudi.